Niedawno weszły w życie nowe przepisy na temat nadawania imion w Polsce. Regulacja znacznie liberalizuje dotychczasowe prawo i pozwala między innymi na nadawanie imion obcych.

Co jeszcze się zmieniło i jak dochować wszelkich formalności?

Łatwiej dla obcokrajowców

Nowe przepisy to spore ułatwienie dla obcokrajowców mieszkających w Polsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogli spokojnie nadać swojemu dziecku imię zgodne z ich kręgiem kulturowym. Dotychczas polskie prawo wymuszało dość absurdalne hybrydy – łączenie polskich imion z obcobrzmiącymi nazwiskami.

Tak dla zdrobnień

O ile ułatwień dla cudzoziemców można było się spodziewać, o tyle pojawienie się możliwości nadawania imion zdrobniałych, można traktować, jako rewolucyjne. W oficjalnych dokumentach będą więc mogły pojawić się Basie, Anie czy Jaś. Nadal jednak utrzymana została maksymalna liczba imion. Rodzice mogą nadać nie więcej niż dwa.

Nie dla ośmieszania

Zabronione jest nadawanie imion, które ośmieszałyby dziecko. Weryfikację pomysłów rodziców przeprowadzą pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego. Przepis ten wynika z troski o przyszłość dziecka. Z badań wynika, że dzieci mające imiona niestandardowe i łatwe do wyśmiania, częściej są szykanowane w szkole.

Możliwość zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice mogą zmienić nadane już dziecku imię w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Wniosek o taką zmianę należy przedstawić we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego. Decyzji nie trzeba uzasadniać.

Wątpliwości? Skonsultuj się z fachowcem

W razie formalnych wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy fachowców. Na temat nowelizacji przepisów prawa rodzinnego odpowiednią wiedzę będzie miał radca prawny i adwokat. Katowice, Warszawa, Kraków, Wrocław – w każdym z dużych miast w Polsce oferta usług prawniczych jest na tyle szeroka, że o konsultacje powinno być łatwo. Zakres tematyki nie jest skomplikowany, więc taka porada nie powinna też być kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *