Jak dobrze byłoby na świecie, gdyby każdy pracodawca dbał o odpowiednie stanowisko pracy dla wszystkich zatrudnionych. Niestety, rzeczywistość często jest dość przygnębiająca.
Jednym z najważniejszych elementów tworzących stanowisko pracy jest krzesło biurowe, które powinno być dobrane zgodnie z zasadami ergonomii. Idealne krzesło biurowe? Oto cechy, jakimi musi się ono odznaczać!

Krzesło zaprojektowane w myśl zasad ergonomii
Ergonomia to dostosowanie otoczenia oraz poszczególnych elementów stanowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Myślą o ergonomii chcemy więc zrobić wszystko, by zredukować stres zatrudnionych, zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz nie przyczynić się do kształtowania wad postawy.
Jakie w takim razie powinno być krzesło biurowe? Jego wybór to efekt wnikliwej analizy rodzaju i długości pracy oraz możliwości konkretnego pracownika. Idealnie dobrany fotel biurowe będzie odznaczał się więc:
– odpowiednim dopasowaniem do wzrostu;
– możliwością regulacji w kilku zakresach;
– odpowiednio twardym siedziskiem;
– bezpiecznymi mechanizmami.
W każdym krześle biurowym istotny jest więc każdy pojedynczy element, który wpłynie na komfort wykonywania codziennych obowiązków.
Zacznijmy od siedziska. Nie powinno być ona zbyt miękkie i odznaczać się tzw. efektem zapadania. W końcu nie może ono stać się powodem ciągłego pochylania się i nadwyrężania kręgosłupa. Z koeli zbyt twarde siedzisko to niepotrzebny dyskomfort, na który lepiej się nie narażać.
Kolejny istotny element krzesła biurowego to solidne oparcie o odpowiedniej szerokości. Jego odchylenie powinno być regulowane. Do oparcia głowy, szyi i karki powinien służyć zagłówek, również poddawany regulacji.
Najlepsze fotele posiadają także regulowane podłokietniki odciążające nadgarstki i zmniejszające zmęczenie ramion.

Bezpieczny fotel biurowy
Fotel biurowy powinien być dobierany również pod katem bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to, że jego konstrukcja nośna musi być naprawdę trwała i odporna na wielogodzinne użytkowania każdego dnia. Bezpieczeństwo fotela biurowego realizuje się głównie poprzez:
– mocne i antypoślizgowe kółka;
– solidny element nośny wykonany z materiałów umożliwiających utrzymanie w czystości,
– bezpieczne materiały tapicerskie, które nie przyczyniają się do powstawania obdarć, zmian skórnych oraz alergii.

Perfekcyjny design również ma znaczenie
Krzesło biurowe powinno więc być dobierane zgodnie z zasadami ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie można zapominać jednak o tym, że takie krzesło powinno być również po prostu ładne. W tym przypadku warto postawić na coś nowoczesnego, ale naprawdę w najwyższej jakości. Dużym powodzeniem cieszą się fotele biurowe z elementami ze stali nierdzewnej oraz pokryciem z prawdziwej skóry.

Idealny fotel biurowy powinien stwarzać pracownikowi szansę do komfortowej pracy w pozycji siedzącej nawet przez kilka godzin dziennie. Jak zatem wybrać krzesło do biura, które będzie wprost perfekcyjne? Wystarczy kierować się trzema prostymi zasadami – ergonomią i bezpieczeństwem pracy oraz designem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *